top of page
  • Edita Weidenthalerová

VELIKONOCE ODLEHČENĚ

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v celém roce. Jedná se o oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V křesťanství celá oslava Velikonoc trvá padesát dní a spousta křesťanů v tomto období dodržuje půst. Celé Velikonoce završuje období Velikonoční triduum, které ještě stále patří do postní doby. Sem patří již více známý Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, následuje Květná neděle, Velikonoční pondělí.


V rámci Velikonočního půstu, by se lidé měli zdržet především konzumace masa, masných výrobků, ale také ryb, mléčných výrobků, vajec, alkoholu, přejídání se a celkově by se mělo dbát na střídmost.

Velikonoce jsou ale více známé hlavně z komerčního hlediska, protože se na ně váže spousta tradic, od tradičního pohoštění, zdobení vajíček, pečení beránků, mazanců, cukroví po tradiční pondělní ,,Hody Hody doprovody`` spojené se spoustou návštěv a alkoholu. Pro mnoho lidí je představa půstu nereálná a z výživového hlediska není ani zcela pro každého doporučovaná. Můžete však pojmout Velikonoční svátky a tradice s nimi spojené v mírnější formě a zkusit odlehčit i svůj jídelníček.

Co jíst na Zelený čtvrtek? Podle tradic je Zelený čtvrtek ve znamení jarní zeleně a luštěnin. TIP Běžte na procházku do lesa, nasbírejte mladé kopřivy, česnek medvědí, sedmikrásky a obohaťte jimi svůj zeleninový salát, přidejte do knedlíků, nebo do nádivky.

Co si uvařit na Velký pátek? Jestli si nedokážete odepřít maso v průběhu celého roku, pokuste se mít alespoň jeden bezmasý den, a to na Velký pátek. Případně můžete zvolit rybu. Připravte si jídlo z luštěnin, nebo špenát s vajíčkem.

Na Bílou sobotu se tradičně pekly mazance, jidáše, věnce. Pokud máte chuť na tvarohový mazanec ze špaldové mouky, připravili jsme pro Vás recept TIP Do Velikonočních beránků přidejte tvaroh, jidášky upečte z celozrnné mouky, všude dejte o polovinu méně cukru a tuku.


Boží hod Velikonoční – neděle. Upečte si libové maso s nádivkou z kopřiv a jako zákusek si dopřejte kousek tradičního sladkého velikonočního beránka.


Velikonoční pondělí je ve znamení vajíček. Recept na odlehčenější variantu vajíčkové pomazánky naleznete níže.


Ingredience: 4- 5 vajec 1 kelímek bílého polotučného jogurtu (120 g), či se zakysanou smetanou 1,5 polévkové lžíce hořčice 3 kyselé okurky Trošku soli, pepře Můžete přidat jarní cibulku, pažitku, či česnek medvědí

Postup: Vejce uvařená natvrdo oloupejte a nakrájejte na menší kusy, dejte do mísy, smíchejte s bílým jogurtem, lžící hořčice, nakrájejte kyselé okurky, mírně osolte, opepřete a můžete podávat.


Tvarohový mazanec ze špaldové mouky


Ingredience: 350 g špaldové celozrnné mouky 250–300 g bílý tvaroh (polo/ nízko tučný) 60 g tuku (můžete dát 30 g rozpuštěného másla + 30 g řepkového oleje) 2 vejce 1 balíček (12 g) kypřícího prášku do pečiva 20 g vanilkového cukru s pravou vanilkou 40 g sladidla (pro lepší chuť zvolit cukr třtinový, nebo můžete med, či jiné sladidlo erythritol, xylitol) 5 g skořice/ muškátového oříšku/ kardamomu 5 g citrónové kůry + 15 ml citrónové šťávy 100 g brusinek/rozinek předem naložených v rumu Ozdoba: oloupané mandličky


Postup: Smíchat mouku se suchými ingrediencemi. Vejce + máslo/tuk + cukr/med společně vyšlehat a přidat k suchým ingrediencím. Vytvarujte mazanec, který přeneste na plech vyložený pečícím papírem. Ozdobte nasekanými mandlemi a potřete žloutkem, nebo celým vejcem. Pečte cca 60 minut na 180 °C


TIP Pokud si na velikonoční pečivo (mazanec, vánočka, beránek) dáváte máslo s marmeládou, vystřídejte místo másla tvaroh. Přijmete tak více bílkovin, méně tuku a daná porce vás i více zasytí.


Nebojte se vyzkoušet nové recepty, užijte si volno, odpočiňte si a běžte každý den na procházku.

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page