top of page

SUCHÝ ÚNOR PROSPĚJE NEJEN ZDRAVÍ, ALE I POSTAVĚ - ALE CO PAK?

Vynechat alkohol po dobu jednoho měsíce je jistě dobrý nápad, organismu se uleví, protože přísun ethanolu pro něj znamená velkou zátěž. Navíc si lze prostřednictvím takové „zkoušky“ uvědomit, jak moc velké úsilí záměrná abstinence pro konkrétního člověka vyžaduje.

Na druhou stranu, namotivovat se ke striktní jednoměsíční abstinenci s následným návratem k původní (často vysoké) míře konzumace alkoholu podporuje takzvané černobílé myšlení, patří mezi přechodná opatření, která mají většinou nulový dlouhodobý přínos. Je to stejné jako například s přísnou redukční dietou nebo „detoxikační“ kúrou, které bývají na krátkou dobu a jejich účinek, pokud byl vůbec nějaký, návratem k původním stravovacím návykům odeznívá. Dalším příkladem může být zakoupení měsíční permanentky do posilovny a zahájení režimu intenzivního cvičení 3krát týdně, který však už v dalším měsíci nepokračuje.


Alkohol jako bohatý zdroj energie

Ethanol přináší organismu energii, po sacharidech, bílkovinách a tucích, které přijímáme ze stravy, je čtvrtým a samostatným energetickým substrátem. Určitou nevýhodou ovšem je, že se ethanol, na rozdíl od sacharidů a bílkovin ze stravy, nemůže přeměnit na tuk a v této formě se uložit. Používá se tedy přednostně jako zdroj energie a ostatní živiny současné přijímané ze stravy jsou nevyužity, a tedy v danou chvíli uloženy ve formě tukových zásob.

Při snižování nebo udržování váhy není nutné alkohol vyřadit. Je však dobré si uvědomit, že představuje bohatý zdroj energie, hned po tuku ten největší (1 gram tuku přinese tělu 39 kJ/9 kcal, 1 gram ethanolu 29 kJ/7 kcal, 1 gram cukru i bílkovin potom 17 kJ/4 kcal). Půllitr piva nebo 250 ml suchého vína obsahuje přibližně 700 kJ, což například při cílovém denním energetickém příjmu 8000 kJ ještě může být v pořádku. Pokud je ale dávka alkoholu vyšší, energie narůstá a jednoduše dojde k překročení denního energetického limitu. Navíc s rostoucí dávkou alkoholu klesají zábrany a stejně tak schopnost odolat nejrůznějším pochutinám typu oříšky, tyčinky, chipsy, salám, sýr a podobně, což jsou potraviny bohaté na tuk a tím pádem i energii.


Alkohol a hubnutí

S ohledem na hubnutí půjde vždy o to, kolik energie ze stanoveného denního energetického příjmu alkohol pokryje. Cílem je, aby se energetický příjem v důsledku konzumace alkoholu příliš nenavýšil. Řešením by samozřejmě nemělo být to, že omezíme příjem stravy, abychom si energii ušetřili pro alkohol. To je z hlediska zdravotního velmi nerozumné, tělu potom chybí důležité živiny.

O energetické hodnotě daného alkoholického nápoje rozhodne především obsah samotného alkoholu, respektive ethanolu. 0,5 l piva, 2,5 dl suchého vína a asi 60 ml tvrdého alkoholu obsahuje přibližně stejné množství energie, a to kolem 700 kJ (170 kcal). Více energie je potom samozřejmě ve vícestupňovém pivu, sladším vínu či různých likérech. Tvrdý alkohol se zase často kombinuje se limonádou nebo džusem, což přidává další energii. 500 ml slazeného nápoje nebo džusu má přibližně 900 kJ (215 kcal).


Alkohol a zdraví

Alkohol může mít negativní dopad nejen na hmotnost, ale především na zdraví. Celosvětově je alkohol jako příčina předčasných úmrtí na 7. místě. Proto výrazné omezení jeho konzumace nebo dokonce abstinence, a to nejen v únoru, je nejlepší variantou pro každého.

V posledních letech byl zmiňován pozitivní dopad mírné konzumace alkoholu na zdraví, především na kardiovaskulární systém. Toto tvrzení dokonce potvrzovaly některé klinické studie. Avšak ukazuje se, že potenciálně pozitivní účinky ethanolu v malých dávkách nevyváží zdravotní rizika, která jsou s pravidelným pitím spojována. Proto aktuálním platným závěrem je, že nulová konzumace alkoholu minimalizuje riziko poškození zdraví, jakékoli vyšší množství alkoholu je již spojeno s vyšším rizikem vzniku některých onemocnění včetně rakoviny.BURTON, Robyn a Nick SHERON. Complex relationship between health and moderate alcohol use. The Lancet (British edition) [online]. London: Elsevier Limited, 2022, 400(10347), 141-143 [cit. 2023-01-22]. ISSN 0140-6736. Dostupné z: doi:10.1016/S0140-6736(22)01288-0

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page