top of page

PROČ PIJEME A K ČEMU SUCHÝ ÚNOR?

Alkohol je pevnou a neoddělitelnou součástí naší kultury i našich každodenních životů. Patří k našim rituálům - těm přechodovým, jako jsou narozeniny, promoce, svatby, pohřby, i k těm rutinním, jako je páteční oslava konce pracovního týdne. Pijeme, když je nám dobře, aby nám bylo ještě lépe. Pijeme, když jsme skleslí, abychom nepříjemné emoce necítili, uhasili. Pijeme, když se chceme uvolnit a zbavit se stresu, rozptýlit se. Pijeme, když se chceme odměnit. Alkohol si často spojujeme s chvílemi relaxu, pohody. Pijeme, když sledujeme sport a fandíme. Pijeme, když jdeme na koncert nebo na večeři s přáteli. Pijeme na pláži pro ochlazení a umocnění kouzla okamžiku. Na Vánoce zase pijeme svařák pro zahřátí. Pijeme, protože pijí všichni kolem nás a považujeme to za normální. S alkoholem jsme dospívali. Provází nás od mladí, je součástí našich vzpomínek, zážitků a vztahů. Někdy vzpomínáme, jak to bylo vzrušující a nové, když jsme ještě jako nezletilí s partou zkoušeli to zakázané ovoce ze světa dospělých, ztráceli jsme kontrolu sami nad sebou a objevovali svět nevšedních zážitků.


A někdy možná dospějeme do bodu, že pijeme a vlastně nevíme proč. U činností, které opakujeme roky, se obvykle začneme chovat automatizovaně, a většinou nás nenapadne uvažovat o tom, proč něco děláme a jak to děláme. Tím, že něco děláme dlouho, jsme si na to prostě zvykli a nemáme potřebu a možná ani energii a chuť přemýšlet o tom, zda nám ta činnost prospívá nebo naopak škodí. V šedi té dlouhodobosti a rutině se také obvykle postupně a nepozorovaně vytrácí původní rozhodnutí, původní motiv, proč jsme něco začali dělat. A tak se to může během let a někdy i desetiletí stát i s pitím alkoholu, nebo konkrétněji řečeno – s naším vztahem k alkoholu, k tomu, co nám alkohol dává, co od něj očekáváme.


Jednou z příležitostí, jak se na svůj vztah k alkoholu podívat, může být tzv. suchej únor. „Suchej“ proto, že nás nabádá k tomu, abychom se na jeden měsíc v roce (ten nejkratší) pokusili nesáhnout ani po kapce alkoholu. A k čemu nám takové sušení může být dobré? Právě k tomu, abychom získali čas a prostor podívat se střízlivým pohledem podívat na náš vztah k alkoholu v současné chvíli. Jakou plní alkohol v našem životě roli a funkci? Co nám dává? K čemu ho potřebujeme? před čím nás chrání? Pokud se rozhodneme suchej únor vyzkoušet, možná zjistíme, že nám alkohol v životě vlastně nechybí a můžeme docela spokojeně být i bez něj. A možná právě proto nebudeme mít potřebu nic zásadně měnit, stát se doživotním abstinentem a podnikat křížové výpravy proti všem pijanům. Možná zjistíme, že náš vztah s alkoholem je neproblematický a saháme po něm jen tehdy, když chceme, máme chuť nebo náladu a stejně tak umíme spokojenost nalézat i se střízlivou hlavou. To je bezpochyby ta příjemnější a snadnější verze pokračování příběhu.


Ta méně příjemná je ta, kdy během sušení zjistíme, že nám náš nápoj bezmezně chybí a zůstává po něm prázdné místo, které máme nutkání zaplnit. Možná si také uvědomíme, že když si po práci nedáme to své „jedno“, jsme takoví nesví a jako by nám chyběl kus sebe. Anebo když si večer mezi lidi a nedáme si drink, cítíme se méně atraktivní, méně komunikačně zdatní, zkrátka takoví nijací. Anebo nám volné chvíle bez kapky alkoholu začnou připadat nesnesitelně dlouhé, nudné a vybledlé. Anebo nemůžeme usnout bez své „hladinky“, nejde nám užívat si života, připadáme si poloviční, neúplní. Anebo se nám ukáže ještě něco jiného, ale neméně znepokojivého.


Možná stojí za to zeptat se sami sebe, co můžeme jedním měsícem bez alkoholu ztratit a co můžeme naopak získat. A možná stojí za to nezůstat jen u úvahy, ale myšlenku proměnit ve zkušenost. A taková zkušenost nám může pomoci z potřebného odstupu a nadhledu podívat se na to, jaký vztah k alkoholu vlastně máme. A možná že zjistíme, že je to vztah hladký a harmonický a že není třeba dělat nijak výrazné změny. Nebo si naopak uvědomíme, že jsme ho jako hladký a harmonický pouze chtěli vnímat, ale ve skutečnosti nám vztah dlouhodobě škodil a vydával se za něco jiného, než čím ve skutečnosti byl.


Tak nalijme si čistého vína - jaký je ten náš vztah?

37 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page