top of page

JARNÍ OČISTA ORGANISMU - JE TO DOBRÝ NÁPAD?

S příchodem jara nám na mysl často přichází myšlenky na změnu způsobu stravování, přesněji řečeno myšlenky na „dietu“. Teplé jarní a letní dny se blíží a s nimi i vyšší teplotě odpovídající oblečení, pod kterým není jednoduché schovat případné tělesné nedokonalosti. Zároveň se po zimě často cítíme unavení, bez energie a „těžcí“, což se u některých skutečně i potvrdí při kontrolním vážení.


Na internetu a v jiných médiích můžete najít rozličné postupy vysvětlující, jak je důležité detoxikovat organismus. Jedná se o různé zaručené diety a jídelní plány, popíjení šťáv či užívání doplňků stravy. Jsou založeny na tvrzení, že je náš organismus zanášen „jedy“ mimo jiné z konzumovaných, vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Proto bychom se měli pravidelně od těchto škodlivých látek (toxinů) očistit, přičemž dalším efektem má být například redukce hmotnosti, zmírnění únavy, zlepšení kvality pleti nebo odeznění zažívacích obtíží.


Naše tělo nečeká, až se rozhodneme ho detoxikovat

Společným znakem všech návodů k detoxikaci organismu je, že neodkazují na žádné konkrétní vědecké poznatky nebo klinické studie. Ve skutečnosti totiž ani neexistují spolehlivé (randomizované, kontrolované) studie na velkém počtu lidí, které by dokazovaly a podporovaly užitečnost komerčních detoxikačních postupů (1). Důležité je také uvést, že lidský organismus má své mechanismy, jak se vzniklých odpadních produktů metabolismu zbavit a udržet tak stabilní vnitřní prostředí, včetně stálého pH. Hlavní roli v tom hrají játra, ledviny, kůže, plíce a trávicí systém.


Kdy si dát na očistnou kúru obzvlášť pozor

Při úvahách o absolvování nějaké „očistné kúry“ dbejte velké opatrnosti především v případě, že trpíte některým z chronických onemocnění, na něž má způsob stravování značný vliv a výrazná změna v dietě tedy může dramaticky změnit průběh onemocnění. Tak je tomu například u cukrovky 2. či 1. typu, vysokého krevního tlaku, snížené funkce ledvin, ale například i při užívání warfarinu (léku na snížení srážlivosti krve). O každé zásadnější změně stravování byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo nutričním terapeutem v rámci zdravotnického zařízení.


Mezi nejčastější očistné postupy (s různou délkou trvání) patří:

- Pití pouze čisté vody a bylinných čajů

- Pití pouze zeleninových či ovocných šťáv

- Pití zeleninových či ovocných šťáv denně v kombinaci s běžnou stravou

- Různé varianty půstu

- Různé varianty diety proti překyselení

- Užívání přípravků s antioxidačním potenciálem spolu s běžnou stravou (zelený ječmen, chlorela, spirulina, přípravky s obsahem vitaminu C, vitaminu E, selenu, zinku apod.)


Půst

Když se řekne půst, většina lidí si představí hladovění. Půst a hladovění však neznamenají to stejné. Hladovění je extrémní forma půstu, kdy člověk přijímá pouze čistou vodu či bylinné čaje. Mírnější variantou může být pití čerstvých zeleninových a ovocných šťáv. Takový půst můžete vyzkoušet (pokud nemáte některé z výše zmíněných onemocnění), doporučuji však pouze na jeden den, který navíc není pracovní a je bez fyzické zátěže. Pokud však mluvíme o půstu v původním smyslu slova, který se používá především v náboženství, jedná se o eliminování pouze konkrétní skupiny potravin ze stravy na určitou dobu. Například půst v katolické církvi je založen na vynechaní konzumace masa a masných výrobků, zatímco půst v pravoslavné církvi vyřazuje z jídelníčku kromě masa také vejce, mléko a mléčné výrobky. Půsty mohou trvat různě dlouhou dobu, od jednoho dne až po 6 týdnů. Půst formou vyřazení masa, a především masných výrobků z jídelníčku na určitou dobu (např. 1-4 týdny) lze jedině doporučit, svému zdraví tím velmi prospějete.


Odkyselení

S detoxikací organismu je často spojován i pojem odkyselení. Propagátoři odkyselujících metod argumentují tvrzením, že jsou naše organismy překyselené, což vede ke vzniku nemocí a také obezity. Důležité je zmínit, že pH je v našem těle přísně regulováno a udržováno ve velmi úzkém rozmezí, jelikož jakýkoli větší výkyv je život ohrožující. Věřte tedy, že překyselení nejste. Většina dietních postupů pro odkyselení je navíc založena na zavedení zásad racionální stravy. Aby to však nebylo tak jednoduché, strava má být doplněna užíváním velmi drahých zásadotvorných přípravků, bez kterých údajně nelze dosáhnout kýženého výsledku.


Potřebujeme se vůbec detoxikovat?

Pravdou je, že ani sebelepší či sebedrastičtější jedno či vícedenní detoxikace nevykompenzuje zbylé dny, týdny a měsíce špatného způsobu stravování. Ten, kdo se stravuje většinu dnů v roce racionálně, to znamená konzumuje každý den ovoce, zeleninu, ořechy, semena, obiloviny, mléčné výrobky apod., žádnou speciální detoxikaci nepotřebuje. Případně může jako adekvátní očistný proces stačit například vynechání konzumace masa v některých dnech v týdnu, občasné zařazení čerstvě připravených zeleninových šťáv nebo několikadenní pauza v konzumaci alkoholu.


Pokud chcete významně prospět svému zdraví, trvale omezte ve svém jídelníčku tyto položky (zpravidla se jedná o tzv. vysoce zpracované potraviny obsahující hodně tuku, přidaného cukru, soli a aditiv):

- Sekundárně zpracované maso (trvanlivý salám, párky, paštika, klobásy)

- Kupované jemné pečivo (moučníky z listového těsta, koblihy, dorty apod.)

- Čokoládové tyčinky, sušenky s náplní a polevou, zmrzlinové krémy

- Smažené pokrmy, polotovary, fastfood

- Alkohol


A není to jen o způsobu stravování. Pokud kouříte, pravidelně konzumujete alkohol (běžně i ve větších dávkách), málo spíte či se nevěnujete relaxaci, potom vám jakákoli verze očistné diety či půstu nepomůže. Naše zdraví a to, jak se cítíme, je totiž výsledkem působení více faktorů. Proto je třeba vnímat problematiku našeho zdravotního a psychického stavu v celkovém kontextu. Jedna dobře zvládnutá složka životního stylu (např. strava) nedokáže vyvážit zanedbání ostatních složek (fyzická aktivita, spánek apod.). Správná skladba stravy, dostatečný pitný režim, nekouření, střídmá konzumace alkoholu a dostatečný spánek jsou tedy spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou tou nejlepší detoxikační směsí a klíčem k prospívajícímu organismu.(1) Klein A.V. & Kiat H. (2015) Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 28, 675-686 doi: 10.1111/jhn.12286. England: Blackwell Scientific Publications, 2015, 28(6), 675-686 [cit. 2023-02-26]. ISSN 0952-3871. Dostupné z: doi:10.1111/jhn.12286

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page