top of page

Jak vyzrát na školní svačiny?

Každým rokem věčné téma, od září až do června. Věčné téma pro rodiče, kterým dochází nápady, co dětem na svačinu připravovat, věčné téma pro děti, které dostávají stále dokola to stejné, závidí lepší svačinu spolužákům, vyměňují ji mezi sebou, nebo připravenou svačinu pro jistotu vůbec nesní a rodiče ji najdou o víkendu pohozenou ve školní tašce.


Proč je svačina do školy důležitá? Základem zdravého vztahu k jídlu, je pravidelné a vyvážené stravování. Ve spoustě rodinách není zvykem ve školním režimu snídat, a už vůbec ne společně. Mozek a tělo dítěte již od rána pracuje na plné obrátky. Od dětí se vyžadují výkony, plná soustředěnost, dobré známky, příjemná nálada a slušné vychování od prvního zasednutí do školních lavic až po poslední zvonění.


Jak se ale mají děti soustředit, nebýt unavené a mít dobrou náladu, když jim chybí správná ,,náplň do motoru?’’ Děti pak mohou snadno sklouznout k rychlému zdroji energie v podobě energy drinků, sladkých limonád, sušenek, tukového pečiva, poté jsou přesycené a nesní objednaný oběd nebo naopak hladoví až do večeře. Celodenní hladovění se pak odpoledne může projevit opět zvýšenou únavou, podrážděností a chutí na méně vhodné potraviny, případné přejídání.


Jaká by tedy měla být svačina? Praktická, chutná, sytá, barevná, vyvážená. Může se i rozdělit do několika svačin, například na 1 větší a 2 menší v podobě ovoce, zeleniny, zakysaného mléčného výrobku, nebo malé dobroty.


Svačiny by měly představovat asi 10-15 % z celkového denního energetického příjmu. Měly by obsahovat ideálně porci komplexních sacharidů, tedy například celozrnné pečivo, zdroj bílkoviny, například vysokoprocentní šunku, tvarohovou či luštěninovou pomazánku, sýr či jiný mléčný výrobek, porci zeleniny nebo ovoce a tekutiny.


Příloha (veškeré pečivo: pšeničné, celozrnné, žitné, kváskové, rohlík, houska, toustový chléb, dalamánek, pita chléb, tortillová placka, sypané müsli, vločky – ovesné, rýžové, jáhlové, pohankové, špaldové, žitné, rýže, jáhly, kuskus, bulgur, quinoa, těstoviny …) + Bílkoviny (čerstvá sýrová pomazánka, tvrdý sýr, mléko v krabičce, cottage, jogurt, tvaroh, domácí pomazánky – tvarohová, rybičková, vajíčková, luštěninová, šunka, maso, ryba, vejce na všechny způsoby, tofu, oříškové máslo atd.) + Zelenina (okurky, rajčata, salát listový, ledový, římský, čínské zelí, paprika, mrkev, ředkvičky, kedlubna, červená řepa, baby špenát, meloun a jiné) nebo ovoce (hrušky, jablka, banán, hroznové víno, švestky, kiwi, žlutý meloun, ananas, mango, pomeranč, mandarinka, nektarinka, broskev, hrstička sušeného ovoce)


Celkový energetický příjem a složení jídelníčku závisí také na pohybové aktivitě dítěte.


Příklady: 1) celozrnná tortilla namazaná gervais/ hummusem+ šunka+ sýr/ nebo s vaječnou omeletou+ čerstvá zelenina např. Hlávkový či ledový salát. Zabalit a překrojit napůl. 2) Sypané müsli + bílý jogurt + ořechy/ semínka/lžička ořechového másla + čerstvé ovoce- připravit večer do ledničky do krabičky 3) Palačinky s tvarohem a jablkem/ palačinky se sýrem, šunkou, rajčetem 4) Obložený chléb s tvarohovou/ vajíčkovou/rybičkovou/pažitkovou pomazánkou a čerstvou zeleninou 5) Rohlík s máslem, plátkovým sýrem/ šunkou a čerstvou zeleninou+ hrstička natural ořechů/ semínek/ ovoce 6) Banánové lívanečky s kefírem, k tomu přidat do krabičky tvaroh s čerstvým ovocem 7)Salát z čerstvého ovoce s bílým jogurtem a slunečnicovými semínky, k tomu plátek celozrnného chleba, nebo špaldové lupínky 8) Těstovinový/kuskusový/bulgurový salát se zeleninou, bílým jogurtem a tuňákem 9) Smoothie: ovesné vločky, bílý jogurt + mléko+ čerstvé ovoce, případně menší množství ořechů/ semínek 10) Muffin naslano či nasladko


9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page